Töötoad-рабочие комнаты


Lisaks suuremate projektidega tegelemisele („Grammofon”, „Pööbel”) on NETT leidnud veel ühe mooduse, kuidas ennast nähtavaks teha, propageerida taaskasutust ja isetegemist – töötoad.

Siin on väike kokkuvõte töötubadest, mida NETT on selle tegutsemisaastaga läbi viinud.

#1 Kaartide tegemine decoupage tehnikas
See oli meie esimene töötuba teise tegutsemisaasta jooksul ning andis meile väga omapärase alguse. Töötuba toimus 15. augustil 2009 Tartu Raekojas, kirbuturu raames Tartuffiga samal ajal. Pärast töötuba, mis meelitas kohale väga palju rõõmsaid lapsi, tegi NETT ka väikese moedemonstratsiooni ning aitas kirbuturu korraldajaid.

#2 Raamatute valmistamine
See oli esimene töötuba, mis toimis meil koostöös kohvikuga EAT. Töötuba toimus 12. septembril ja osutus väga edukaks, meelitades kohale suurel hulgal rahvast. Raamatute kokkuköitmine vanadest vihikulehtedest on midagi, mida soovitame igale ühele, kellel on puudus mõnest märkmikust, samuti on see väga tore ajaviide ning pole väga raske.

#3 T-särkide ümbertegemine
Töötuba toimus 26. septembril, samuti kohvikus EAT. Rahvast oli seekord vähem, aga selle eest valmisid väga kunstilised ja omapärased särgid. Sai proovitud ka erinevaid tehnikaid – trükkimine/tekstiilivärvide kasutamine, krookimine, tikkimine ja detailide lisamine.

#4 Karpide ja tooside valmistamine
Töötuba toimus 7. novembril – oktoobrikuu oli meil enamjaolt planeerimiskuu – kohvikus EAT. Õpetasime, kuidas saab edukalt muuta vana pappkarp ilusaks toosiks ehete või muu pisiesemete hoidmiseks. Kaunistasime karpe enamjaolt riide- ja nahktükkidega ja jagasime ohtralt näpunäiteid.

#5 T-kottide tegemine

Vahelduseks korraldasime töötoa teises kohas, väikeses salongis nimega Teeme TeistMoodi. Töötuba toimus 21. novembril, samuti väiksema osaliste kooseisuga, aga see eest väga hubaselt. Näitasime, kuidas on võimalik vanast T-särgist teha mõnus riidekott, mida on mugav kaasa kanda (näiteks poodi minnes!) või siis kasutada kodus või koolis erinevate asjade hoidmiseks. T-kotte on ka väga lihtne valmistada, odav samuti.
Tänu meie armsale juhendajale, Triin Paumerile!

#6 Kaartide ja kinkekottide valmistamine
ning
#7 Ehete valmistamine
Need olid kaks väga erilist töötuba – jõulutöötoad nimelt. Need toimusid samaaegselt, 5. detsembril, esimene noortekohvikus KAPP ja teine Telliskivi loomelinnaku kirbuturul. Õpetasime vana head decoupage’i uuesti, ajakirjadest või –lehtedest säästlike ja lihtsate kinkekottide valmistamist ning kõigele lisaks tutvustasime mõnele inimesele KAPPi märgitegemismasinat. Telliskivis sai õppida aga seda, kuidas muuta mõni üksik pärl, kangajupp, pael, kirjaklamber, nööp vm ilusaks ja omapäraseks kõrvarõngaks või kaelaehteks. Kuigi töötoad toimusid samal ajal olid need mõlemad väga rahvarohked ja huvitavad – ka meile!
Tänu läheb ka töötubade juhendajatele – noorele ehetekunstnik Evelin Grauenile ning kunstiõpetaja Leeve Eerole.

#8 T-kottide tegemine vol 2
Seekord viisime oma ettevõtmise Tallinna Ülikooli, töötuba toimus 11. veebruaril ja meie väike T-koti nurgake oli avatud igale üliõpilasele, kes soovis omale sussi- või läpakakotti meisterdada. Eelkõige saime aga enda tegemisi ja „Pööblit” reklaamida, seekord jäi meisterdamine kahjuks teisejärguliseks.

#9 Mööblirenoveerimiskoolitus

Seda võib võtta kui meie grand finale’t. Töötuba toimus 27. veebruaril OÜ Nikerdajate töökojas Türi tänaval. Osalistele oli see ka ainuke tasuline töötuba (250.-), kuid see-eest õpetas see väga palju. Räägiti restaureerimise üldteooriatest, vahenditest ja materjalidest ning paarist võttest ja veidi ajaloost, samuti said osalised ka endatoodud mööblitükkide peal seda kõike proovida. Me õppisime ise ka palju juurde, suur tänu läheb juhendajale, Jaak Tammearule.

Tekitasime oma tegevusega kogukonna, kellele meeldis meie töötubadest osa võtta ja kes tundsid isetegemisest suurt rõõmu. Oleme õnnelikud, et saime inimestele näidata, kui lihtne on tegelikult olla originaalne ning samal ajal keskkonnasäästlik. Õppisime ise ka palju-palju juurde, eriti just organiseerimise koha pealt, ning loodame, et meie sõnum on nõnda kaugemale jõudnud levida.

Pilte töötubadest leiate aadressilt http://public.fotki.com/taaskasutusnett/